Obrzęk limfatyczny

Presoterapia – co to jest?

Presoterapia

Presoterapia inaczej sekwencyjny masaż uciskowy, masaż kompresyjny lub masaż pneumatyczny to rodzaj mechanicznego masażu wykonywanego przy pomocy specjalistycznych aparatów. Do urządzenia podłączane są mankiety dostosowane do różnych części ciała na przykład mankiet na kończynę górną, dolną czy tułów. Mankiety podzielone na kilka do kilkunastu komór wypełniają się powietrzem w trakcie wykonywania zabiegu.

Presoterapia została rozpowszechniona w latach 60 XX wieku w Stanach Zjednoczonych przez naukowców poszukujących alternatywy dla drenażu manualnego w leczeniu obrzęków limfatycznych przy mastektomii.

Presoterapia znajduje zastosowanie w medycynie, kosmetyce, rehabilitacji, treningu sportowym czy w celach relaksacyjnych. Powszechnie znane jest wykorzystanie presoterapii w leczeniu obrzęków limfatycznych, obrzęków lipidowych, zaburzeń krążenia i wielu innych schorzeń. Stymulując działanie układu limfatycznego i krwionośnego usprawniamy odprowadzanie zalegającej limfy, poprawiamy odżywienie tkanek i zmniejszamy uciążliwe obrzęki.

Presoterapia to zabieg wykonywany zarówno w gabinetach kosmetycznych, ośrodkach rehabilitacyjnych jak i w warunkach domowych. Dzięki rozpowszechnieniu jej w leczeniu obrzęków limfatycznych terapia  tego schorzenia stała się łatwiejsza i lepiej dostępna dla pacjentów również w warunkach domowych.

Na czym polega presoterapia?

Presoterapia polega na wywieraniu kontrolowanego i równomiernego ucisku na poszczególne części ciała lub całe ciało za pomocą specjalnych mankietów wypełnionych powietrzem.

Pod wpływem generowanego przez aparat ciśnienia mankiet naciska na ciało powodując przepchnięcie zalegającej chłonki w kierunku dalszych węzłów chłonnych.  W przypadku typowego  masażu limfatycznego ważne jest aby powietrze tłoczone było do części dystalnych do proksymalnych , czyli na przykład od stopy w kierunku kolana, biodra. Urządzenia do presoterapii wyposażone są w szereg funkcji dzięki, którym terapia znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetyce i regeneracji sportowej.

Presoterapia to dość prosty i przyjemny zabieg, który, po konsultacji z lekarzem i wykluczeniu przeciwwskazań, z powodzeniem możemy stosować samodzielnie w domu. Jak wykonać taki zabieg w warunkach domowych ? Wystarczy przygotować aparat, podłączyć mankiet, ustawić niezbędne parametry (program, czas zabiegu), umieścić kończynę w mankiecie i rozpocząć zabieg,

Po uruchomieniu urządzenia, komory w mankietach napełniają się powietrzem, uciskając fragment nogi lub ręki. Wiele aparatów ma kilka różnych trybów pracy – komory mogą napełniać się w odmiennej kolejności i w różnych momentach wypuszczać powietrze.

Presoterapia jak się przygotować

Zabieg presoterapii wykonywany może być zarówno w warunkach gabinetowych jak i domowych. Wytyczne odnośnie przygotowania się przed zabiegiem zależą od okolicy (kończyna górna, kończyna dolna, tułów, całe ciało), na którą zastosowany będzie masaż, indywidualnych wytycznych poszczególnych gabinetów oraz jednostki chorobowej. Przed rozpoczęciem terapii w warunkach domowych należy zasięgnąć rady lekarza lub rehabilitanta w zakresie wskazań i przeciwwskazań do presoterapii, zalecanych parametrów zabiegu i częstotliwości ich wykonywania. Przed przystąpieniem do zabiegu uruchamiamy aparat, wybieramy zalecany program, dopasowujemy mankiety, sprawdzamy ich szczelność i prawidłowość podłączenia.

Ważne, aby już od pierwszego zabiegu dobrać również wygodną i komfortową pozycję, którą będziemy musieli utrzymać przez cały czas trwania zabiegu (w przypadku masażu kończyny dolnej dobrze jest usiąść wygodnie lub najlepiej położyć się, w przypadku kończyny górnej ważne jest z kolei stabilne podparcie – nie trzymamy ręki „w powietrzu”). Kolejny istotnym czynnikiem jest ubiór, który powinien być wygodny, cienki, przewiewny i nie posiadać żadnych nierówności w postaci guzików czy ekspresów. Na masowanych kończynach górnych nie powinniśmy posiadać żadnych ozdób na przykład obrączki czy zegarka. W przypadki masażu w okolicy brzucha dobrze jest zachować odstęp pomiędzy zabiegiem a jedzeniem,  aby nie powodował on dodatkowego dyskomfortu. Gdy mankiety użytkowane są przez jedną osobę nie ma konieczności używania dodatkowo foliowych czy flizelinowych wkładów ale w przypadku zabiegów gabinetowych warto zapytać o ewentualną konieczność zakupienia takich wkładów.

Presoterapia czy warto

Presoterapia to zabieg zyskujący coraz większą popularność w domowym i gabinetowym leczeniu obrzęków limfatycznych, regeneracji sportowej oraz medycynie estetycznej i kosmetyce. Szerokie zastosowanie masażu pneumatycznego zdecydowanie działa na jego korzyść i powoduje, że warto zainteresować się jego stosowaniem. Presoterapia oprócz działania przeciwobrzękowego pozytywnie wpływa między innymi na krążenie krwi, odżywia, natlenia i ujędrnia skórę, pomaga zwalczać uczucie ciężkich nóg. Dodatkowo duży wybór aparatów, w różnych cenach i o różnej specyfikacji sprawia, że presoterapia jest terapią na każdą kieszeń i niemal dla każdego.

Kolejną zaletą tej metody jest prosta i niezwykle intuicyjna obsługa aparatów, niewymagająca specjalistycznej wiedzy – po podłączeniu odpowiedniego mankietu cały zabieg sterowany jest przez urządzenie. Wywiera ono ucisk o podanych parametrach bez naszego wysiłku i udziału. Przy analizie korzyści płynących z masażu pneumatycznego nie można pominąć również szybkości jego działania – już od razu po zakończeniu zabiegu odczuwana jest wyraźne zmniejszenie obrzęku i poprawa zakresu ruchomości a w masowanej kończynie pojawia się uczucie lekkości. W długofalowym stosowaniu wyraźnie wpływa on na poprawę komfortu życia pacjentów z przewlekłymi obrzękami oraz znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe i ograniczenia codziennego funkcjonowania.

Presoterapia jak często

Zabiegi presoterapii mogą być wykonywane w zależności od potrzeb i możliwości codziennie, co drugi dzień bądź 1-2 razy w tygodniu. Ich ilość i częstotliwość zależy od jednostki chorobowej. W kosmetyce mogą być stosowane z powodzeniem tylko 2 razy w tygodniu, choć nie wyklucza się częstszych masaży. W przypadku przewlekłych obrzęków, na przykład po mastektomii, konieczne jest codzienne stosowanie presoterapii, aby zapobiegać powikłaniom i umożliwić pacjentowi zachowanie dotychczasowego komfortu życia .

Jak często

W warunkach gabinetowych o częstotliwości i długości zabiegów decyduje terapeuta i najczęściej są wykonywane w określonych seriach po 10-15 zabiegów – w miarę możliwości i dostępności codziennie lub w systematycznych odstępach czasu.

W domu, posiadając nieograniczony dostęp do aparatu, z masażu korzystać możemy codziennie w dogodnych dla nas porach lub zawsze gdy zajdzie taka potrzeba. Przed rozpoczęciem takiej serii warto zasięgnąć porady lekarza, który wskaże nam właściwe dla naszego przypadku postępowanie.

Presoterapia efety

Presoterapia daje szereg różnorodnych korzyści zdrowotnych i estetycznych, często okazując się ratunkiem dla osób cierpiących na przewlekłe obrzęki spowodowane zabiegami operacyjnymi, unieruchomieniem, urazem czy chorobą nowotworową i jej leczeniem. Presoterpia usprawnia proces odprowadzania nagromadzonej limfy, pobudza układ chłonny do działania i w efekcie tego znacznie zmniejsza lub likwiduje problem obrzęków limfatycznych różnego pochodzenia. Poprawiając krążenie i metabolizm tkanek i przyspieszając regenerację organizmu oraz naprawę mikrouszkodzeń z powodzeniem sprawdzi się w przypadku sportowców i przyniesie pozytywne efekty przy intensywnych treningach czy w okresie zawodów. Presoterapia pomaga również usunąć uczucie ciężkości kończyn więc świetnie sprawdzi się w codziennej profilaktyce przeciwobrzękowej dla osób pozostających długotrwale w pozycji stojącej. Dodatkowo masaż pneumatyczny przyczynia się do lepszego przepływu krwi w tkankach skóry poprawiając jej jędrność i wygląd, pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu oraz jest pomocny w walce z cellulitem oraz nadwagą. Zapraszamy do zapoznania się z literaturą dotyczącą drenażu limfatycznego.

Urządzenia do presterapii

Na rynku dostępny jest bardzo bogaty wybór aparatów do presoterapii – znajdą się tutaj proste aparaty z jednym trybem pracy jak i urządzenia z kilkunastoma trybami i możliwością edycji wszystkich parametrów pracy. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze aparatu do terapii domowej ? Oto kilka rzeczy, które warto rozważyć przed zakupem urządzenia:

łatwość obsługi – w przypadku urządzeń do użytku domowego bardzo ważne będzie, aby ustawianie parametrów było proste i intuicyjne a obsługa nie wymagała profesjonalnej wiedzy; warto wybrać aparat, który zachowa maksimum możliwych funkcji przy łatwym sterowaniu

bogata oferta mankietów – wybieraj aparaty, które na wyposażeniu standardowym posiadać będą jak największą liczbę mankietów lub takie , które mają możliwość poszerzenia zestawu o inne mankiety na przykład gdyby w przyszłości pojawiła się potrzeba dokupienia mankietu dla innego domownika; sprawdź czy do aparatu można podłączyć jednocześnie dwa mankiety – skróci to czas zabiegu w przypadku konieczności masażu obu kończyn dolnych

rodzaj i rozmiar mankietów – oferowane mankiety powinny obejmować całą kończynę (dobrze, aby w przypadku kończyny górnej obejmowały również bark); dodatkowo ważne jest dopasowanie mankietu, tak aby nie był za ciasny oraz możliwość poszerzenia go za pomocą specjalnych rozszerzaczy;

liczba komór w mankietach – na rynku dostępne są aparaty do presoterapii wyposażone w mankiety kilku a nawet kilkunastokomorowe, najpopularniejsze w terapii domowej są jednak mankiety 4-komorowe i 6-komorowe; większa liczba komór nie jest wyznacznikiem tego cza aparat jest lepszy.

wartość ciśnienia – niezwykle ważna jest możliwość samodzielnego dostosowania wartości ciśnienia do aktualnych potrzeb i odczuć; warto zwrócić uwagę na wartość maksymalną ciśnienia – mimo że nie będziemy wykorzystywać całego zakresu najlepiej aby wynosiła ona nie mniej niż 200 mmHg

możliwość wyboru parametrów wykonywanego zabiegu – sprawdź czy w urządzeniu istnieje opcja zmiany czasu trwania czy trybu pracy aparatu lub wyłączenia jednej z komór w przypadku dolegliwości bólowych w danej części masowanej kończyny

rozmiar aparatu – im mniejsze urządzenie tym łatwiej wygospodarować miejsce i przechowywać je gdy nie jest użytkowane – przed zakupem sprawdźmy rozmiar aparatu i dopasujmy go do własnych możliwości mieszkaniowych

jakość wykonania i sprawdzony sprzedawca aparat do presoterapii to inwestycja na przyszłość – warto więc dokonać zakupu sprawdzonej marki oraz wybrać sklep, który gwarantuje dobrą dostępność elementów zapasowych czy ewentualny serwis.

Jednymi z najlepszych aparatów dostępnych na polskim rynku są aparaty importowane przez firmę ADVERTI z Łodzi. Urządzenia te m.in. ze względu na swoje solidne wykonanie i profesjonalizm wykorzystuje się w wielu placówkach medycznych w całej Polsce.

W przypadku wątpliwości przed zakupem można zasięgnąć porady wykwalifikowane rehabilitanta lub personelu wybranego sklepu medycznego.