Obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny leczenie

masaż limfatyczny

Obrzęk limfatyczny leczenie – możemy leczyć głownie za pomocą metod fizjoterapeutycznych. Do najczęściej stosowanych metod możemy zaliczyć:

  • kompresoterapie
  • masaż limfatyczny
  • ćwiczenia fizyczne i oddechowe
  • unoszenie kończyn

UNOSZENIE KOŃCZYN – jedna z najprostszych metod zmniejszania obrzęku. Polega na podnoszeniu kończyn na czas około 15 minut w górę co najmniej na wysokość serca. Ćwiczenia powinno się wykonywać przynajmniej 3 razy dziennie. Taki zabieg pomaga w odpływie chłonki, jednak przy zaawansowanym obrzęku nie jest wystarczająca. Chłonkę trzeba przesunąć mechanicznie przy użyciu ucisku.

Kompresoterapia

KOMPRESOTERAPIA – czyli obrzęk limfatyczny leczenie poprzez ucisk. Jest to jedna z najstarszych metod leczenie chorób układu żylnego. Podczas leczenia tą metodą stosuje się pończochy uciskowe, bandaże elastyczne, podkolanówki, rajstopy, opaski i inne wyroby o stopniowanym ucisku. Produkty te mogą służyć do leczenia jak również mogą być stosowane prewencyjnie. Zapobiegają zastojom krwi żylnej i powstawaniu obrzęków. Kompresoterapia nie może być stosowana m.in. przy owrzodzeniach nóg, stanach zapalnych skóry oraz miażdżycy kończyn dolnych.

Produkty uciskowe dzielą się na 4 klasy kompresji i należy je dostosowywać do stopnia zaawansowania choroby – im bardziej rozwinięta choroba, tym powinny być stosowane produkty o wyższym stopniu ucisku. O stopniu ucisku powinien decydować lekarz. Bardzo ważnym czynnikiem jest również odpowiednie dobranie rozmiaru odzieży terapeutycznej.

Masaż Limfatyczny

MASAŻ LIMFATYCZNY – inaczej zwany drenażem limfatycznym służy poprawieniu przepływu chłonki w układzie limfatycznym. Jest obecnie najbardziej efektywną metodą leczenia obrzęku. Za twórcę drenażu limfatycznego uważa się Emila Voddera, duńskiego lekarza. Masaż limfatyczny pływa na korzystnie na przepływ chłonki, likwidację obrzęków zastoinowych, onkotycznych, zapalnych, usprawnienie transportu soli mineralnych i wody oraz procesów immunologicznych. Polega na masażu przy użyciu technik głaskania, rozcierania i ugniatania w taki sposób aby przepchnąć zalegającą chłonkę w kierunku węzłów chłonnych.

Masaż Limfatyczny wykonuje terapeutą lub specjalne aparaty do masażu limfatycznego. Sprzęt rehabilitacyjny jest bardzo dobrym rozwiązaniem pod względem finansowym i są bardzo skuteczne.

Mimo iż jest to większy wydatek jednorazowo, porównując do wydatków na masażyste bardzo szybko taka inwestycja nam się zwróci i będziemy mogli korzystać z zabiegów praktycznie codziennie.