Obrzęk limfatyczny

Masaż limfatyczny – kompedium

masaż limfatyczny

Co to jest masaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny to zabieg stosowany powszechnie w terapii schorzeń układu limfatycznego. Ma jednak zastosowanie nie tylko w fizjoterapii ale również w kosmetyce i jego głównym zadaniem jest pobudzenie krążenie krwi i limfy w celu odprowadzenie nadmiaru nagromadzonych płynów. Masaż limfatyczny pomaga zapobiegać zakrzepom, niedokrwieniu i usprawnia przepływ limfy poprawiając odżywienie tkanek. Wykorzystywany jest również w celach poprawy jędrności tkanek, redukcji cellulitu, wspomaganiu odchudzania czy regeneracji po długotrwałym i intensywnym wysiłku. Wykonywany może być manualnie przez terapeutę lub przy użyciu przeznaczonych do tego celu aparatów.

Manualny masaż limfatyczny to masaż charakteryzujący się korzystaniem przez terapeutów z delikatnych, powolnych ruchów łączących techniki głaskania, rozcierania i ugniatania tak aby udrożnić węzły chłonne i poprawić odpływ chłonki nie powodując jednocześnie przekrwienia okolicznych tkanek.

Mechaniczny masaż limfatyczny wykonywany jest przy użyciu podłączonych do specjalistycznych aparatów mankietów lub kombinezonów. Na skutek tłoczonego przez urządzenie powietrza mankiety wypełniają się i powodują równomierny ucisk na masowaną część ciała i pobudza układ chłonny do działania.

Na czym polega masaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny polega na zastosowaniu odpowiednich technik oraz specjalistycznych ruchów w celu przemieszczenia nagromadzonej limfy a co za tym idzie zlikwidowania obrzęku i poprawy krążenia limfy w układzie chłonnym. W przypadku tego rodzaju masażu (zwłaszcza jego manualnej formy) niezwykle ważna jest znajomość anatomii i funkcjonowania układu limfatycznego aby przez zastosowanie odpowiednich chwytów poprawić zdolność transportową limfy i umożliwić choremu prawidłowe funkcjonowanie. Wykonywany zgodnie z kierunkiem przepływu płynów limfatycznych masaż daje szybkie efekty terapeutyczne a regularne stosowanie znacznie przyczynia się do poprawy komfortu życia.

Masaż limfatyczny ręczny i mechaniczny składają się z dwóch głównych faz: fazy przesuwania i fazy odprężenia. W fazie przesuwania terapeuta lub aparat ma za zadanie poprzez ucisk na tkanki przemieścić płyn w kierunku dosercowym do proksymalnych węzłów chłonnych. W fazie odprężenia naczynia limfatyczne napełniają się ponownie przyczyniając się do odżywienia tkanek.

Kiedy wykonujemy drenaż limfatyczny

Masaż limfatyczny znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu obrzęków limfatycznych różnego pochodzenia, kosmetyce, medycynie sportowej, w celach regeneracyjnych, detoksykacyjnych i profilaktyce zatorowo-zakrzepowej.

Kiedy masaż

Głównym zadaniem masażu limfatycznego jest walka z obrzękami limfatycznymi wywołanymi zabiegami operacyjnymi w wyniku, których doszło do usunięcia węzłów chłonnych np. mastektomia. Znajdzie on zastosowanie również w niewydolności żylnej, chorobie niedokrwiennej kończyn dolnych czy cukrzycy. Pomoże usunąć obrzęki pourazowe po złamaniach, skręceniach, obrzęki tłuszczowe i w przypadku opóźnionej bolesności mięśniowej popularnie zwanej „zakwasami”. Masaż limfatyczny stosować możemy też w chorobach zwyrodnieniowych stawów (poprawa zakresu ruchomości) oraz zmianach troficznych powłok skórnych przy zaburzeniach odżywczych skóry, w neuropatiach i neuralgiach. Poprawiając ukrwienie skóry i ułatwiając odpływ szkodliwych substancji ma również zastosowanie typowo kosmetyczne w poprawie odżywienia i stanu skóry ale również wspomaga leczenie otyłości czy cellulitu oraz przyda się po zabiegach liposukcji. W przypadku sportowców masaż limfatyczny przyspiesza regeneracje oraz pomaga pozbyć się szkodliwych produktów przemiany materii i jest pomocny w okresach intensywnych treningów lub zawodów gdy najważniejsze jest utrzymanie wysokiej formy. Masaż limfatyczny pomoże również zniwelować uczucie ciężkich nóg, przejściowych zaburzenia cyrkulacji chłonki oraz pomoże utrzymać działanie pompy mięśniowej w okresach długotrwałych unieruchomień.

Kiedy nie wykonujemy masażu limfatycznego?

Pomimo szeregu pozytywnych oddziaływań na organizm i szerokiego zastosowania masażu limfatycznego istnieją też bezwzględne i względne przeciwwskazania do jego wykonywania. Drenażu limfatycznego nie wykonujemy w ostrych stanach zapalnych, stanach gorączkowych, w ostrej fazie chorób zakaźnych oraz przy zapaleniu naczyń chłonnych. Niewskazane jest również wykonywanie masażu w obrębie niezagojonych ran czy uszkodzeń skóry oraz w ostrych stanach chorób dermatologicznych (zwłaszcza tych zakaźnych mogących powodować rozprzestrzenienie się choroby przez układ krwionośny),stanach zapalnych, ropnych, alergicznych skóry. Masaż limfatyczny nie powinien być wykonywany u osób z niewyrównaną chorobą układu sercowo-naczyniowego (leczona, wyrównana nie jest przeciwwskazaniem) , przy zaawansowanej miażdżycy, ostrej zakrzepicy żylnej oraz w przypadku występowania tętniaków czy wszczepionym rozruszniku serca. Szczególną ostrożność należy zachować u osób w chorobach nowotworowych, w ciąży oraz w czasie menstruacji. Chęć rozpoczęcia stosowania masażu limfatycznego zawsze powinna być poprzedzona konsultacją z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą, aby móc wykluczyć wszelkie przeciwwskazania i zadecydować o parametrach przyszłych zabiegów.

Jak wykonać masaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny to zabieg, który najczęściej wykonywany jest w gabinetach fizjoterapii i kosmetycznych ale coraz popularniejsze staje się również wykonywanie go w warunkach domowych. Zarówno manualny masaż limfatyczny jak i ten mechaniczny mogą z powodzeniem być wykonywane w zaciszu domowym po odpowiednim przeszkoleniu/poinstruowaniu w zakresie ich wykonywania.

Manualny masaż limfatyczny najczęściej realizowany jest w ramach usług gabinetów rehabilitacji i polega na bardzo powolnym i dokładnym przesuwaniu zalegającej limfy od części dystalnych kończyn w kierunku dosercowym. Ważna w tym przypadku jest znajomość technik wykonywania oraz odpowiednie tempo i kierunek przesuwania limfy. Mimo, ze jest on domeną profesjonalistów czasem zachodzi konieczność wykonywania takiego automasażu również w domu. Często takim przypadkiem są stany po mastektomii gdzie kompleksowe działanie przeciwobrzękowe jest szczególnie istotne. Terapeuta z pewnością poinstruuje: w jaki sposób ułożyć kończynę (powinna znajdować się w pozycji ułatwiającej odpływ chłonki), w jakim tempie i z jaką siłą wykonywać masaż (powoli, z umiarkowanym uciskiem) oraz jakich użyć technik i jak często stosować automasaż.

W przypadku mechanicznego masażu limfatycznego sytuacja jest dużo łatwiejsza i mając do dyspozycji specjalistyczne urządzenie nie musimy martwić się na przykład o zastosowanie właściwej siły nacisku aby nie upośledzić i tak niewydolnego odpływu limfy. Przy użyciu podłączonych do aparatu mankietów możemy wykonać masaż limfatyczny kończyn górnych, dolnych, brzucha czy nawet całego ciała. Urządzenie wtłacza do nich powietrze pod odpowiednim ciśnieniem powodując równomierny nacisk na tkanki i w zależności od wybranego trybu pracy powoduje różne efekty terapeutyczne. Aby wykonać taki masaż wystarczy podłączyć potrzebny mankiet (lub mankiety), wybrać parametry zabiegu (czas, tryb pracy, szybkość pompowania) i w wygodnej pozycji pozwolić aparatowi wykonać niezbędną pracę.

Co daje masaż uciskowy?

Wykonywany systematycznie i we właściwy sposób masaż limfatyczny niesie szereg korzyści nie tylko zdrowotnych ale również estetycznych, regeneracyjnych czy profilaktycznych oraz wpływa na samopoczucie i poprawę komfortu życia. Zalety masażu limfatycznego są bezdyskusyjne i przede wszystkim zaliczyć możemy do nich usprawnienie krążenia w układzie chłonnym, poprawa odpływu limfy, zmniejszenie obrzęków co skutkuje lepszymi możliwościami ruchowymi zajętego obszaru. Dodatkowo pobudza on krążenie krwi i wspomaga wymianę produktów przemiany materii oraz transport substancji potrzebnych do prawidłowego odżywienia tkanek. W terapii otyłości i zabiegach z zakresu kosmetycznego przyczynia się do redukcji cellulitu, poprawia jędrność i elastyczność skóry oraz pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej. Masaż limfatyczny poprawiając odpływ limfy wraz toksycznymi substancjami czy produktami przemiany materii ułatwia detoksykację organizmu i znajduje zastosowanie w rekonwalescencji po długotrwałym wysiłku. Dobrze wykonany masaż limfatyczny nóg daje natychmiastowe uczcie lekkości i poprawia możliwości motoryczne obrzękniętych okolic ciała.

Jak często dokonywać masażu limfatycznego?

Masaż limfatyczny, podobnie jak inne zabiegi terapeutyczne, należy wykonywać w określony sposób oraz z określoną częstotliwością. Zawsze dobrze jest skonsultować te kwestie z osobą prowadzącą leczenie. Po uwzględnieniu obecnego stanu zdrowia, rodzaju problemu, przyjętej metody terapeutycznej czy dotychczasowego, czasu trwania zabiegów fizjoterapeuta czy lekarz będą w stanie dobrać odpowiednią częstotliwość zabiegów.

W przypadku leczenia w gabinecie masaż limfatyczny najczęściej wykonywany jest codziennie w serii 10-15 zabiegów ale wszystko zależy od możliwości czasowych i organizacyjnych danej jednostki. Często dostępność do zabiegów ograniczona jest możliwościami czasowymi czy finansowymi pacjentów.

W warunkach domowych osoby posiadające aparat do masażu limfatycznego, z powodu znacznie łatwiejszej dostępności urządzenia, mogą wykonywać taki zabieg o dowolnej porze. Przewlekły problem z obrzękami wymagać będzie z pewnością codziennej, systematycznej terapii. Przed przystąpieniem do zabiegu zaleca się konsultacje ze specjalistą w celu uzyskania informacji o zalecanych parametrach. Posiadanie takiego domowego aparatu pomoże również w przypadku uczucia zmęczonych, ciężkich nóg po długim dniu pracy lub po intensywnym treningu w celu regeneracji powysiłkowej. W celach kosmetycznych masaż limfatyczny wykonywać należy przynajmniej 2-3 razy w tygodniu choć nie wyklucza się częstszych zabiegów. Do wykonywania zabiegów przy użyciu aparatów do masażu uciskowego gorąco polecamy niezawodne urządzenia oferowane przez bezpośredniego importera firmę ADVERTI z Łodzi. Są to urządzenia sprawdzone przez użytkowników indywidualnych jak również przez placówki medyczne.